wtorek, 2 maja 2017

LIST OTWARTY

panie prezydencie - tylko dwa lata minęły
a już brzmi jak ironia


TERAZ TYTUŁOWY LIST:

*

Szanowny Panie Prezydencie!


Szanuję Pańską pozycję, szanuję Pańskie wykształcenie. Jest Pan ekspertem od prawa krajowego i międzynarodowego, jest Pan także współobywatelem wszystkich Polaków, których część wybrała Pana na Prezydenta Państwa.
Wzrastał Pan w dobrej sytuacji materialnej i przychylnej atmosferze duchowej. Ot, jak wspaniały kwiat, dojrzewał Pan w cieplarnianych, wygodnych warunkach. W ten sposób odcięto Pana od życia przeciętnego człowieka. I chociaż chylę czoła przed elokwentnymi teoriami wyznawanej przez Pana ideologii, całkowicie jednak nie zgadzam się z nią.

Opowiem Panu historię młodego człowieka. Żył gdzieś w biedzie polskiego chłopa na kresach wschodnich. Nagle wioskę napadali sowieci i wywieźli go daleko, na Syberię. W międzyczasie wioska wraz z całym krajem padły ofiarą Niemców. Ci zaś skłócili się z Sowietami.
Pracował ciężka, jak niewolnik w kopalni. Tęsknił, wylewał łzy za ojcowizną i za utraconą ojczyzną. Śnił o kochającej żonie i maleńkim dziecku, które pozostawił w domu. Serce mu pękało.
Kiedyś dotarła do niego wieść, że jego ciemiężcy gromadzą takich jak on, by wspólnie wyswobodzić jego ojczyznę i by mógł powrócić do swych ukochanych. Zgłosił się na ochotnika.
Czołgał się w błocie, pośród świstających kul, w przerwach z tęsknotą śpiewał: „czy stąd niedaleko już, do grających wierzb, malowanych wzgórz?” Strzelał i strzelano do niego, a kulom się nie kłaniał... Po tej morderczej zawierusze powrócił do swoich... Zastał ich żywych. Zabrał się do ciężkiej pracy!

Kilkadziesiąt lat później nazwał Pan jego potomków, 
potomkami zdrajcy!

Jakby zapomniał Pan, Panie Prezydencie o tym, że nowy porządek w Europie po II wojnie światowej był wynikiem umowy pomiędzy zwycięskimi mocarstwami!
Oskarża Pan biedaków, którzy przeszli przez piekło o zdradę oraz o przekazanie jej w genach jego potomkom.

Wiele Pan wie, ale życia to Pan nie poznał!
Na koniec, jako kapłan, bo jako kapłan piszę te słowa, dodam: żeby być chrześcijaninem, trzeba najpierw mieć ludzką naturę, trzeba być człowiekiem. Bóg bowiem nie niszczy natury leczy ją uświęca. Pańska teza o zdrajcach zakłada brak poczucia człowieczeństwa! Czyżby łaska Boża spadła na niepłodną glebę?
Zapewniam Pana, że ta ideologia jest nie ludzka więc i nie jest chrześcijańska. Wiem, że tymi słowami niczego nie osiągnę. Stanę jednak wobec mego Pana z czystym sumieniem.


x Stanisław Walczak
*


                                          polecam Malina M *                                   
strona liiil   

29 komentarzy:

 1. Tu pan Andrzej Duda ma rację. Nie jest moim prezydentem, ale nie dlatego,ze go nie wybierałem, lecz dlatego, że wyraźnie służy jednej tylko opcji , czyli PREZESOWI, a nie Narodowi. Ks Stanisław pięknie i jasno wyłożył istotę błędnego rozumowania A.D. Pytanie tylko jedno: Czy A.D. jest w stanie posłuchać mądrego kapłana ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Andrzej Duda. Prezydent "łączący wszystkich Polaków" stwierdził że w genach po naszych ojcach i dziadkach dziedziczymy przekonania polityczne! Ciekawe czy nienawiść do drugiego człowieka też!
  Nie ma Pan prawa prezydencie, obrażać przodków milionów naszych rodaków, bo życie nie jest czarno-białe,ale widać,że jeszcze dużo musi się Pan nauczyć!
  Będzie pan w przyszłym roku referendum na temat Konstytucji ogłaszał? najpierw niech ją pan stosuje, dopiero potem majstruje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie wyłożona kwestia. Takie wypowiedzi zapewne zostaną zignorowane przez głowę państwa, a zwłaszcza przez szyję, co tą głową kręci, ale przyniesie znaczące korzyści nam, myślącym podobnie i czytającym te słowa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten tekst powinien obiec całą Polskę.

  OdpowiedzUsuń
 5. TO CZYSTA KPINA! PREZYDENT ŁAMIE KONSTYTUCJĘ A TERAZ ZAPOWIADA REFERENDUM W SPRAWIE NOWEJ? JA NIE GŁOSOWAŁAM NA NIEGO ALE JAK SIĘ CZUJĄ CI KTÓRYCH OSZUKAŁ?
  TAK!!! TEN LIST POWINIEN OBIEC CAŁĄ POLSKĘ!

  OdpowiedzUsuń
 6. Jesli8 referendum w sprawie "za czy przeciw" wielkiej Warszawie było za wczesne i niezrozumiałe.Referendum"oświatowe" opóźnione bo już "zmiany są wprowadzane"
  To to w sprawie zmiany Konstytucji jest już "przedwczesne czy już opóźnione?"
  Jakiekolwiek ordynarne grzebanie przy Konstytucji doprowadzi do jednego,będzie to "projekt poselski" i "przegłosowany w "Sali Kolumnowej
  Tu trzeba powiedzieć jednym głosem Dopóki wy jesteście "u steru rządów" wara wam, od Konstytucji

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie napisał Ks.Stanisław.Prezydent powinien uczyć się od Ks.Stanisława.Jakże trafnie to ujął w słowach.Panie prezydencie,pan powinien pełnić funkcję, wyuczoną w swoim fachu.Kiepski z pana prezydent. Coś mi się zdaje ,że te 5 lat pana prezydentury skróci się do 3 lat..Bo MĄDRY NARÓD tego nie wytrzyma.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na takie słowa, na miejscu Pana Preztdenta, schowałbym się ze wstydu za żyrandol (jeśli byóby to możliwe!).
  Nie sądzę jednak, by wstyd mieścił się w kanonie prezydenckich uprawnień.
  ściskam

  OdpowiedzUsuń
 9. Pani Haniu, tym razem muszę przyznać rację ks. Stanisławowi. Pan Prezydent rozminął się z prawdą, mówiąc o potomkach zdrajców. Mógł być pod "czyimś" naciskiem, gdyż podczas uroczystości w Siekierkach mówił zupełnie co innego o polskich żołnierzach idących na Berlin. Wiem, że zaatakował go min. pan Cenckiewicz, który też ostatnio, po jego wystąpieniu z okazji odznaczeń , wytknął mu nieścisłość historyczną. Także uważam, że nie można dyskredytować żołnierzy walczących za Polskę, idących na Berlin z armią Berlinga. Niewybaczalne jest również obciążanie dzieci winami ojców.Prezydent powinien być ponad podziałami ideologicznymi i partyjnymi, mimo, że wybrany został głosami zwolenników jednej partii. Pozdrawiam

  adam

  OdpowiedzUsuń
 10. Co za idiota się pode mnie podszywa? Toż to nie ma żadnego związku z moimi poglądami, a co gorsza, z moim stylem pisania. Jeszcze raz powiem głośno - Idiota!

  adam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. adamie! co za chamskie zachowanie, idź pod budkę z piwem i tam klnij na kompanów

   Usuń
  2. K-La, czy jak tam pani się nazywa. Pod budkę z piwem już nie pójdę, no mi Wanda doniosła i swoją porcję wypiłem. Jak teraz przyglądam się poprzedniemu swojemu wpisowi, to widzę, że porcja była zbyt duża, ale to nie zmienia faktu, że mam taki, a nie inny stosunek do wypowiedzi Pana Prezydenta. Miałem okazje spotkać osobiście obecnego Pana Prezydenta, zanim jeszcze prezydentem został. Był wówczas na wycieczce w Warszawie jako bardzo układny harcerz i zrobił na mnie dobre wrażenie. Takie dobre wrażenie robi zresztą do dziś, szczególnie zaś podczas wczorajszego przemówienia. Nic więc dziwnego, że niektórzy ze współczesnego establishmentu, nawet w łonie jego partii, czują się niezadowoleni z popularności i samodzielności w myśleniu naszego Prezydenta. Przepraszam, ze na chwile mnie poniosło. Pozdrawiam wszystkich

   adam

   Usuń
  3. Adamie, chyba cierpisz na rozdwojenie jaźni. Ta choroba powinna być leczona z urzędu. Który to jesteś prawdziwy a który fałszywy?... chyba cały czas ten sam, tylko ci się popieprzyło w makówce, jak wszystkim pisiorom ostatnio!!!!

   MAREK ZŁOŚLIWIEC

   Usuń
  4. Adamie, czy jak tam pan się nazywa, przeprosiny przyjęte.

   Usuń
  5. Anonimowy a nie lepiej było zadać pytanie w Google
   Co to jest schizofrenia ?
   A tam jak byk stoi
   "Schizofrenia (inaczej „psychoza schizofreniczna” lub choroba Bleurera; termin „schizofrenia” pochodzi od słów schizis i phren, tłumaczonych odpowiednio jako: „rozszczepić” i „umysł”) to przewlekła choroba, którą można i trzeba leczyć. Należy do tzw. zaburzeń psychotycznych (psychoz), czyli stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Chory cierpiący na psychozę ma poważnie upośledzoną umiejętność krytycznej, realistycznej oceny własnej osoby, otoczenia i relacji z innymi, a nawet nie jest do niej zdolny. Występuje kilka postaci schizofrenii. W zależności od przeważających objawów wyróżnia się schizofrenię paranoidalną, hebefreniczną, katatoniczną, prostą, rezydualną i niezróżnicowaną. W Polsce najczęściej rozpoznawana jest postać paranoidalna".
   A u ciebie, to jak na dłoni, widać.
   Wiec zanim mości Książę spieprzy do końca "służbę zdrowia" udaj sie do najbliższego psychiatry
   Dopóki nie opublikujesz tu swego "orzeczenia lekarskiego" nie uwierzę twemu ani jednemu słowu

   Usuń
  6. Adamów jest w Polsce 14852. Trzeba wybierać jakiś bardziej oryginalny nick.

   Usuń
 11. Malino, przyszłam powiedzieć, że odnalazłam księdza na fejsbuku i już należę do jego znajomych. Przez ten list, który tu przeczytałam. Jak wyżej państwo piszą: powinien ten list obiec całą Polskę
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawy wywiad z panią Staniszkis w WP. Polecam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przeczytam. Ja zasadniczo korzystam z Onetu, jakoś tak lepiej mi się czyta ale skoro ciekawe to warto do WP sięgnąć. Ostatnio Staniszkis ostro się wypowiada. podobno przejrzała, na jak dłogo to się okaże

   Usuń
 13. Jak PAD opowiada Tomaszu
  "Trzeba mieć świadomość, że ci, którzy są potomkami zdrajców, nigdy nie będą chcieli tego przyznać, że są potomkami zdrajców"
  To ma racje???
  A o kim on tak, raczył powiedzieć?
  Czy miał na myśli tych co to stawiają i świętują dziś przy pomnikach tzw "Żołnierzy Wyklętych" na ktorych to cała wieś doniosła gdzie maja meliny,kto pomaga i dlaczego "sprawiedliwość ludowa" w postaci reformy rolnej tak torpedują
  Czy Pan Prezydent ma tu na myśli "szmalcowników" i inną swołocz zdradzających rodaków i donoszących na Gestapo
  Które to nawet doczekało sie książki
  "Szanowny panie Gistapo. Donosy do władz niemieckich w Warszawie i okolicach w latach 1940-1941 Autor Engelking Barbara
  Czy tez ma na myśli akcje AK ktore przerażone ilością donosów na Gestapo zmuszone było powołać specjalny oddział wyłapujący te donosy i obsadzając ich w urzędach pocztowych a i do listów dosypujący zarazki wąglika
  Mozna tak wiele i wiele zanurzając sie w "szambo historii"
  Jeśli wiec powiadasz miał racje, wyjaśnij mi, kogo wiec Prezydent miał na myśli?
  Zdrajców my ci mieli dostatek i wśród tej masy należy powiedzieć o ktorych to chodzi, a którzy dziś "sa nasi"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wieśku, jeśli czytasz ( nie gniewaj się), to czytaj uważnie. Moje przyznanie racji A.D. dotyczyło jego słów, że nie jest prezydentem wszystkich Polaków, bo ja też nie uważam go za swojego prezydenta. Tyle i tylko tyle. Czy już wiesz, o co mi chodziło? Mniej emocjonalnie podchodź do tematu chłopie, bo szkoda zdrowia. Pozdrawiam

   Usuń
 14. No i widzisz, jak mawiał poeta "Nie zawsze język giętki wypowie to co pomyśli głowa"
  Po zbesztaniu dalej mam wątpliwości. Kogo to PAD miał na myśli ?. I komu jego zwierzenia przypadły do serca?

  OdpowiedzUsuń
 15. Ej, Wieśku, Wieśku! Jakie besztanie; gdzieżbym śmiał :-))) Kogo A.D. miał na myśli? Może tak, jak napisałeś, a może nawet prezesa?

  OdpowiedzUsuń
 16. Z wielka przykrością podrzucam Ci dla Twoich oczu działalność tych ktorych to wymienianie objęte jest cenzura.
  http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,21771416,czesne-za-przedszkolaki-pobierali-bezprawnie-datki.html#BoxLokKrajImg
  A jacy sprytni gdy wyłudzenie chcą zamienić na "ofiarę"

  OdpowiedzUsuń
 17. Od dawna mam wrażenie, że wielu polityków cierpi na uporczywą schizofrenię!
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Sorry Malina za awanturę pod poprzednim postem, wiem, u siebie zablokowałam a tu się mądrzę. Przepraszam, powiedziałam, co miałam do powiedzenia i już odpuszczam przepychanki personalne.
  Pozdrawiam, chyba jednak na tym drugim twoim blogu fajniej:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, K-La mam problem . Wchodzę na twoja stronę, a tam tylko malutka ikonka z adresem linka, tak, jak w moim pszczelarskim blogu (przedśpiew) . czy to wina mojego komputera, czy też WP coś blokuje ?

   Usuń
  2. Tomaszu, ja w przeglądarce widzę swój blog a zaraz sprawdzę jak Twój, tylko muszę adres , bo z kolei tu nie widzę żadnego "przedśpiewu" Może WP FIKSUJE, CZĘSTO SIĘ ZDARZA

   Usuń
 19. O kurcze! Nie wiedziałem,że jestem też potomkiem zdrajcy..Udał się prezydent..lepiej,zeby na emigrację.

  OdpowiedzUsuń